Choď na obsah Choď na menu
 


Najčatejšie červy

21. 3. 2008

Červy nie sú rovnaké, hoci v nás vyvolávajú rovnaké zhrozenie, keď ich my ( alebo náš veterinár) objavíme v stolici.Niektoré druhy červov sa počas svojho vývoja prispôsobili životu v tele psa natoľko, že ich existencia bez toho, aby aspoň časť svojho vývojového cyklu strávili v jeho tele, nie je možná. Tu sú tie najbežnejšie:

Škrkavky.Dospelé jedince žijú v črevách, keď sa pes nakazil konzumáciou niečoho, čo obsahovalo ich larvy.V stolici je možné vidieť vajíčka, hoci v niektorých prípadoch môžeme vidieť niečo, čo vyzerá ako stočené kúsky špagiet.Môžu dorásť až do dĺžky 17,5 cm.

Ankylostómy. Tieto sa zahryznú do steny čreva  a konzumujú veľké množstvo  krvi. Typické červy sú dlhé asi dva centimetre, s ohybom na jednom konci.Telo majú niekedy červené od požitej krvi.Psy sa nimi nainfikujú konzumáciou lariev alebo sa larva dostane do tela cez kožu.

Tenkohlavce.Tieto červy sa usadia v čreve psa, keď prehltne ich vajíčka.Môžu vyvolať zápal hrubého čreva. Vajíčka začnú vylučovať do stolice asi po troch mesiacoch života v čreve, čo dosť komplikuje diagnózu. Samostatné červy, ktoré dosahujú dĺžku aspoň 7,5 cm,sa v stolici nezjavujú.Vyzerajú tochu ako bič, väčšina tela je štíhla  a nitkovitá,ale koniec je hrubší, ako rúčka biča.

Pásomnice.Psy sú citlivé na niekoľko druhov pásomníc.ten najčastejší sa prenáša blchami, ktoré pes náhodne prehltne počas vlastnej očisty.Tento druh červa je dlhý, plochý a pozostáva z niekoľkých obdĺžnikovitých článkov, z ktorých každý obsahuje vajíčka. Môže narásť až do dĺžky 80 cm. Jednotlivé články sa vylučujú do stolice a môžeme si ich všimnúť na koži a srsti v okolí konečníka. Vyzerajú dosť nevinne, ako zrnká ryže.      

pásomnica

škrkavka

tenkohlavec

Ankylostóma