Choď na obsah Choď na menu
 


Odstraňovanie kliešťov

22. 3. 2008

Spolužitie s kliešťami neprichádza do úvahy, treba sa ich rýchlo zbaviť. Keď sa už prichytili a kŕmia sa na našom psovi, tu je rada, čo robiť.

1.Natiahnime si chirurgické rukavice, alebo si chráňme ruky mikroténovým vrecúškom.Riskujeme, že budeme vystavení chorobe, ktorú kliešť môže prenášať. Radšej buďme opatrní, aby sme nerozpučili,nenatrhli,alebo neprepichli telo kliešťa. Inak sa môžeme infikovať prostredníctvom rúk pri dotyku očí.                                                                                     

2.Namočme kliešťa alkoholom.(Nepoužívajme kerozín alebo benzín,pretože môže poraniť kožu psa).Kliešť omráčený alkoholom povolí prichytenie v koži, čo veľmi uľahčí jeho vytiahnutie.

3.Chyťme pinzetou alebo klieštikmi telo kliešťa za hlavou.Opatrne ťahajme,kým nezacítime,že kliešť je už celývonku.Robme to čo najstarostlivejšie, aby sme nenechali hlavu v koži, inak sa zvyšuje riziko infekcie  a prenosu choroby.Ak sa nám nepodarí vybrať kliešťa celéjo, veterinár našu prácu dokončí.

4.Zlikvidujme kliešťa.

5.Dezinfikujme miesto dezinfekčným prostriedkom.Alkohol môže ranku príliš dráždiť.

6.Umyme si ruky mydlom, aby sme sa zbavili prípadných choroboplodných zárodkov.

Ak máme obavy s vytiahnutia kliešťa rukami, jednoducho ho nasprejujme fipronilom (Frontline), ktorý kliešťa zabije do 24 hodín.